Hisar-U / SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

Hisar-U / SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

21 Mayıs 2020
Hisar-U / SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi

Hisar-U projesi Türkiye’nin uzun menzilli balistik füzelere ve havadan gelecek tehditlere karşı yüksek irtifa hava savunma ihtiyacını karşılaması için başlatılmış olan projedir.

Hisar-U Hava Savunma Sistemi 8×8 taşıyıcı araç ile taşınacaktır. Dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora sahip olacaktır. Füzeler Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacaktır. Hedeflerini başarılı bir şekilde vurma oranı yüksek olarak imha edecektir.

Hisar-U için radar geliştirme çalışmaları Aselsan tarafından yürütülmektedir. Radar olarak karada ve denizde olmak üzere iki alternatif oluşmuştur.

Hisar-U için radar geliştirme çalışmaları Aselsan tarafından yürütülmektedir. Radar olarak iki alternatif oluşmuştur.

Geçtiğimiz yıllarda TRT’ye konuşan Aselsan yetkilileri

Birinci alternatifin Uzun Menzilli ve Kara Konuşlu Erken İhbar Radar Sistemi’ni (EIRS) bu radarın 600 km olacağını ifade etmiştir.

İkinci alternatif radar ise şu an Tf-2000 Hava Savunma Fırkateyni içi geliştirilmekte olan Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD)’tır. ÇAFRAD ise 1000+ hedefi takip etme özelliğine sahip olup 450+ km menzile sahiptir. Kara konuşlu çeşidinin geliştirilerek Hisar-U Hava Savunma Sisteminde kullanılması planlanmaktadır.

Hisar-U Hava Savunma Sisteminin füze geliştirme çalışmaları da Roketsan tarafından yürütülemektedir.

120 km menzile sahip ve yüksek irtifaya tırmanabilen hava savunma füzesi geliştirecektir. Geliştirilen füze Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacaktır. Dikey atış yeteneğine ve dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motor teknolojisine sahip olacaktır. Geliştirilen füze gemilerde de kullanılabilecek olup Tf-2000 Hava Savunma Fırkateyninde Vls(Vertical Launch System, Türkçesi ile Dikey Atış Tüpleri)’den ateşlenebilecek ve denizlerimizin korunmasında da görev üstlenecektir.

Hisar-U Hava Savunma Sisteminin ilk prototipleri 2019-2020 yılları gibi oluşacak ve envantere girişi 2025-2026 yıllarında olacaktır.

Hisar Hava Savunma Füzeleri İle İlgili Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz

Hisar-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesine Buradan Ulaşabilirsiniz

Hisar-O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesine Buradan Ulaşabilirsiniz

Erken İhbar Radar Sistemi (EIRS) Projesine Buradan Ulaşabilirsiniz

Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) Projesine Buradan Ulaşabilirsiniz