Yeni Tip Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı Denizaltı Projesi Type-214 TN ) Tekmilli - Teknoloji Haberlerinin Milli Adresi

Yeni Tip Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı Denizaltı Projesi Type-214 TN )

16 Temmuz 2020
Yeni Tip Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı Denizaltı Projesi Type-214 TN )

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilecek, havadan bağımsız tahrik sistemine sahip 214 sınıfı 6 (altı) adet denizaltının inşasına yönelik olarak,STM ve HDW-MFI İş Ortaklığı ile 12 Aralık 2009 tarihinde alt yüklenicilik sözleşmesi imzalanmıştır.
Yaklaşık 11 yıl sürecek olan, Türkiye’nin bu çok önemli askeri projesinde STM’nin üstleneceği görevler arasında;

  • Dizayn, mühendislik ve sistem entegrasyon faaliyetlerine katınılması,
  • K.K.lığı Gölcük Tersanesine ihtiyaç olduğunda destek sağlanması,
  • Gemi inşasında kullanılacak malzeme, cihaz/sistemlerin yerlileştirme çalışması,
  • Projede yerli katkının artırılması,
  • Denizaltı mukavim olmayan tekne bloklarının ve bazı GRP ünitlerin (Denizaltı Kompozit Üstyapısı) yurtiçinde imal ettirilmesi, 

yer almaktadır. Ayrıca, tersane ve denizaltı batarya fabrikası altyapısının geliştirilmesi ve denizaltı inşa faaliyeti kapsamında tersanenin ihtiyaç duyabileceği malzeme ve hizmetlerin tedariki ile entegre lojistik destek dokümantasyon ve hizmetlerinin temini de STM tarafından yapılacaktır.

Projede üstlenilen yerlileştirme görevi kapsamında günümüze kadar geçen süre içerisinde yurt çapında 400’ün üzerinde firma ile görüşmeler yapılmış, bunlardan teklif alınmıştır. Denizaltı Mukavim Teknesi Üretim Hattı Ana Tezgahlarının Türkiye’de dizayn ve üretimi ve bir kısım mevcut tezgahların modernizasyonu için HDW ile ilave sözleşme imzalanmıştır.

STM’nin üstleneceği görevler ile elde edilecek teknolojik birikim ve kabiliyetlerin envantere girecek denizaltıların ömür döngüsü boyunca Türkiye’nin ve Deniz Kuvvetleri’nin hizmetine sunulabilecek, stratejik önem taşıyan kazanımlar olacaktır.

Kaynak: STM